Blog

toplanın gençler nasihatim var size

Ciddi bir niyetle karşı cinsle görüşen genç arkadaşlarım! Bakın size dikkat edilmesi gerekenleri üşenmedim yazdım, okuyup uygulaması da size kalıyor.

1) Dış görünüşü içine sinmiyorsa kendini zorlayıp belki severim zannetme

2) Hayırlı işlerde acele etmeli ancak acele etmeden önce hayır mı şer mi onu netleştirmek gerekir.

3) Hem karşı tarafa hem de özellikle kendine karşı dürüst olmalısın. Sevmediğin bir kişiyle devam etmek zorunda değilsin

4) Beğenmediğin bir durum varsa bunu usulünce belirtmen gerekir yoksa karşındaki hem seni zayıf hem de anormal bulabilir. Her şeye evet diyen bir erkeğin ciddiyetinden şüphe edilir çünkü

5) Gerektiğinde usulünce HAYIR demesini bilmelisin ki olaylar büyümeden bir şeyleri düzeltebilesin.

6) Evlenmek istediğin kişide neler olmasını istediğini iyice düşünüp bunları aklından çıkarmamalısın. Elbette aşık olunacak kişi kim olur bilinmez ama evlenildiğinde mutlu olunması bu aranan şartların sağlanmasıyla mümkün olacaktır.

7) Bir insan 20 sinden sonra hem huy hem de ahlak olarak pek değişmez. O yüzden karşındakini olduğu gibi seviyor ve beğeniyor musun ona bak. Sonuçta o da seni değiştirmeye kalksa bu hem mümkün olmayacak hem de senin hoşuna gitmeyecektir.

8) Tanışma sürecinde hep kendini ona tanıtmaya çalışma, bırak o seni tanısın. Sen de onu anlamaya ve tanımaya çalış çünkü herkes kendinden sorumludur.

9) Senin için problem sayılmayan, onun bilmesine de gerek olmayan kusur ve yanlışlarını ona anlatma gerek yok.

10) Aklından geçen her şeyi açık seçik söylemek açık sözlülük değil patavatsızlıktır. Böyle şeyler işin gizemini ve büyüsünü bozarak sıradanlaşmaya sebep olur.

11)  Bir konuda her zaman konuşacak bir şeyler bırakılmalıdır, senin hakkında hep merak edeceği bir şeyler kalsın, merakı tüketme.

12) Heyecan hayatın tadı tuzudur, hele ki ilişkileri bitiren şey çoğunlukla heyecanın bitmesi olduğuna göre yeni yerler gezerek, yeni şeyler söyleyerek, yeni bir takım işlere girişerek heyecan diri tutulmalıdır.

13) Evliliğe karar vermeden önce duygu ve düşüncelerinin iyice olgunlaştığına emin ol yoksa 3-5 sene içinde boşanan talihsizlerden biri olabilirsiniz.

14) Evlilikten senin ve partnerinin ne beklediğini iyice anlayıp analiz etmeden  evlenmeye karar vermeyin.

15) Tanışma sürecinde öncelikle dış görünüş, inançlar, hayattan beklentiler, çocuk edinme,  ekonomik ve kültürel denklik gibi temel hususlarda uyum olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıntılara takılmak yerine bu temel hususlar göz önünde tutulmalıdır ki sağlıklı kararlar alınabilsin.

16) Söz konusu olan bir ömür memnuniyet olduğundan ilişkide beklentiyi düşük tutmak yanlış olur. Ayrıca evlilik bir hayır kurumu değil karşılıklı rıza ve saadetin amaçlandığı gönüllülük esasına dayalı bir oluşumdur. Kız tam içine sinmiyorsa zorlama, seveceğin başka kızlar mutlaka vardır.

17) Böyle önemli bir ilişkinin varlığını ailenden özellikle de annenden saklaman doğru değildir. Annen en güvenebileceğin üçüncü kişi olarak sizi daha iyi değerlendirir.

18) Sen kendini biliyorsun ama karşındaki henüz bilmediği için yanlış anlaşılabilecek hal ve hareketlerden kaçınmalısın.

19) Bir kadına onu sevdiğini belli etmenin tek yolu çiçek almak değil, gerektiğinde itiraz etmek, kızdığını belli etmek, ve  en önemlisi sahiplenmek de sevgiyi göstermenin yollarındandır.

20) Kadınlar doğal korunma içgüdüsü icabı cimri ve güçsüz görünen erkeklerden nefret ederler. Ne kadar çirkin de olsa güçlü ve zengin birini bu yüzden tercih edebilirler.

21) Aşk evlenecek çiftler arasında muhakkak mevcut olmalıdır Bu yüzden sevmeye çalışmanın bir kıymeti yoktur. Kıymetli olan can-ı gönülden sevmektir. Sevgi gayretle oluşmaz. Elbette sevgi emektir, mücadeledir amma sevgi varsa gayret edilir, sevgi oluşsun diye değil!!!

23) Bazen yalnız bırakmasını bil ki düşünemeye fırsatınız olsun, üzgün veya sinirli olmasına da saygı duy, insan hep aynı modda olamaz.

24) Davranış ve konuşmalarında rahat ol ama bunu umursamazlıkla karıştırma. Eğer ki bu ilişkide kaybedeceğin bir şey olmadığını düşünüyorsan zaten yanlış kişiyle görüşüyorsun demektir.

25) Para ile ilgili çok konuşmaya gerek yok sadece onun maddiyata ve paraya bakışını anla, bu yeter.

26) Ailenle ve babanla ilgili en kötü özellikleri ve anıları karşındaki kıza anlatmak dürüstlük değil aptallıktır. Herkesin eksiği gediği vardır ama bunu ısrarla anlatman itici olmana sebeptir. Sonuçta evlenecek olan sizlersiniz, aileniz değil.

27)İnsanın hayat arkadaşını nerede ne zaman bulacağı belli olmamakla birlikte şartlar buna uygun olmadan böyle bir arayışa girmemekte fayda var. Her şeyin bir zamanı vardır, acele etmeye hiç gerek yok.

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements